English Latvian German Swedish Russian French Atpūtas komplekss «Rāzna»  

Zvejošana Rāznā

Zvejošana Rāznā
  Vasals, Latgolā, ceļotāj – „Zilo ezeru zemē”!

Latgali pamatoti dēvē par Zilo ezeru zemi, Ezerzemi, jo te ir ap tūkstotis ezeru.

Nepalaid garām iespēju paceļot Rēzeknes rajonā, kur Jūs varat iepazīties ar ūdeņiem dāsnāko Rāznas ezeru, kura dabas krāšņums mainās līdz ar gadalaikiem, sajūsminot ikvienu no mums visa gada garumā. Savu vietu tas atradis starp daudziem teiksmainiem latgaļu pilskalniem, kas vēl jo vairāk liek iepazīt un iemīlēt šo skaisto ezeru. Rāznas ezera krastā paceļas arī leģendām apvītais Mākoņkalns un Lielais Liepu kalns (289,3 m. v. j. l.), kas ir trešā augstākā virsotne Latvijā.

Rāznas ezers ir vislielākais Latvijā pēc tilpuma (405 mlj. m³), jo sastāda gandrīz 20% no visu Latvijas ezeru ūdeņiem, bet otrs lielākais pēc Lubāna ezera platības ziņā (57,56 km², kopā ar salām 57,81 km²).Tādēļ vietējie iedzīvotāji ar īpašu lepnumu un mīlestību sauc Rāznu par „Latgales jūru”.

Savukārt, lai vēl vairāk mēs pārliecinātos par Rāznas ezera varenumu, der zināt, ka ezera garums ir 12,1 km (austrumu – rietumu virzienā), platums 7 km (austrumu daļā). Vidējais dziļums 7 m , lielākais 17 m. Ezerā atrodas arī 10 salas.

Rāznas ezers - „ekskluzīva dabas pērle” ar dzeramā ūdens kvalitāti.

„Latgales jūra” pēc tajā esošo augu un dzīvnieku sastāva ir nozīmīga ne tikai Latvijā, bet arī Baltijas valstīs. Rāznā dzīvo 27 zivju sugas, kas sastāda gandrīz 90% no Latvijas ezeros sastopamajām zivīm. Jāatzīmē, ka no minētajām sugām 7 (sniedze, repsis, sīga u.c.) ir ES Biotopu Direktīvas 92/43/EEC. Rāznas ezers ir arī viens no zivsaimnieciski nozīmīgākajiem ezeriem Latvijā.

Ezera dzidrais ūdens un viegli pieejamie smilšainie krasti kļuvuši par iecienītu atpūtas vietu, bet dažādās zivju sugas, kas atrodas ūdens dzīlēs, vilina daudzus makšķerniekus. Ne mazāk savu pievilcības lomu spēlē arī Latgales kultūrvēsturiskā vide un dabas pieminekļi, kas ieskauj teiksmām bagāto Rāznas ezeru jeb „Latgales jūru”.

 

Teikas par to, kā radās Rāznas ezers


Visiem ezeriem jau bijuši savi vārdi, tikai viens vēl nebija nosaukts. Ļaudis tad nolēmuši pajautāt vārdu pirmajam garāmgājējam. Tobrīd gājis garām kāds vecītis. Tad nu visi šim jautājuši, kālai nosauc ezeru. Vecītis atbildējis krievu valodā: "Razna" , tas ir visādi. Visi nolēma, ka vīrietis tā gribēja nosaukt ezeru. Tā ezers arī palika par Rāznas ezeru.


Teika vēsta, ka Rāznas ezera vietā kādreiz bijusi pļava. Te atradušās divas zemnieku mājas. Vienā dzīvojis skaists kalējdēls, bet otrā - vēl skaistāka meitene, vārdā Rāzna. Reiz Līgo vakarā jauneklis gribējis meitenei atņemt krūzi ar avota ūdeni, taču tā izslīdējusi no rokām un saplīsusi. No izlijušā ūdens izveidojies ezers, bet no krūzes lauskām - apkārtējie kalni, augstākais no tiem Mākoņkalns jeb Padebešu kalns (248 m).